Nejčastější mýty o životnosti pneumatik

19.05.2022
Předčasné opotřebení pneu vás může nepříjemně zaskočit. Proto se nás řidiči ptají, co ovlivní životnost pneumatik? Je to značka? Datum výroby? Nebo je to všechno trochu jinak? Kolem životnosti pneu panuje řada mýtů. Prozradíme vám, jak to vidí výrobci a jak dopadly nezávislé testy.  

Hranice 10 let

Při správném skladování mají nepoužívané pneumatiky dlouhou životnost. Na tom se shodují přední výrobci pneumatik Michelin, Continental a další. Svá tvrzení opírají o řadu nezávislých testů. V Koreji, Saudské Arábii a Německu proběhly v posledních letech rozsáhlé výzkumy. Na stránkách výrobce Michelin se dočtete, že tyto studie prokázaly fakt, že:

  • neexistuje rozdíl mezi nově vyrobenou pneumatikou a pneu vyrobenou před 3 lety, pokud je správně skladovaná

  • pneu používaná po dobu 1 roku nese stejné známky stárnutí jako nepoužité pláště uskladněné po dobu 10 let

Testů a výzkumů bychom mohli jmenovat celou řadu. I podle platných předpisů se pneumatiky do stáří 5 let prodávají jako nové. Sledovat DOT číslo neboli datum výroby je proto většinou bezvýznamné.

Jak je to tedy s maximální životností zachovalých pneu? Jak dlouho můžete v kufru vozit nepoužívanou rezervu? A co když toho moc nenajezdíte a pláště splňují i po letech zákonné normy? Podle výrobců je rozhodující hranice 10 let. Starší pneumatiky začínají ztrácet své vlastnosti, a tím se stávají méně bezpečné. Doporučujeme je proto vyřadit z provozu, i když nemají žádnou viditelnou vadu.

Životnost vs značka pneu

Na trhu je k dostání široká škála pneu různých výrobců. Mezi nejznámější a zároveň nejdražší značky patří Goodyear, Nokian, Dunlop, Michelin, Pirelli, Bridgestone či Continental. Rozdíl v ceně jedné pneu může být i několik stovek. Je však prestižní značka zárukou delší životnosti nebo zbytečným přepychem? Pravda je taková, že všechny pneu prodávané v ČR splňují jednotné normy kvality. Proto je rozdíl mezi dražší a levnější značkou minimální. Levné pneumatiky vám poslouží stejně dobře a navíc ušetříte.

TIP: Chcete prodloužit životnost pneumatik? Zaměřte se na způsob uskladnění pneu, kontrolujte tlak v pneu, geometrii kol a správné vyvážení disků.