Co se stane, když podceníte seřízení geometrie kol?

19.05.2022

Některé úseky českých silnic a dálnic silně připomínají tankodrom. Všudypřítomné díry, výmoly a kanály číhají na chvilku vaší nepozornosti. I přes veškerou snahu se střetu s nerovnostmi na silnici nevyhnete. Pokud najedete do výmolu ve větší rychlosti, rovnou zamiřte do pneuservisu. Rozhozená geometrie kol totiž není nic příjemného. Kola se vychýlí ze své osy, zhorší se ovládání vozu, a tím i bezpečnost jízdy. Trpí také pneumatiky.  

Geometrii náprav řidiči podceňují

Víte, že 5 z 10 vozidel nesplňuje předepsané hodnoty geometrie kol? Tuto informaci před nedávnem zveřejnila automobilka Škoda na základě interních statistik. A co si vlastně pod pojmem správná geometrie náprav představit? Jednoduše jde o seřízení sbíhavosti kol tak, aby se při jízdě správně točila.

Pokud je geometrie náprav špatná, auto táhne při rovné jízdě do strany. Problémy se mohou objevit i při brzdění. Za potíže s geometrií se někdy mylně považují také vibrace volantu. Ty však podle odborníků nejčastěji způsobuje nevyváženost kol, defekt pneumatiky nebo zvlněné kotouče brzd.

V souvislosti s nesprávným seřízením kol se doslechnete také o vyšší spotřebě paliva. Podle testů zveřejněných společností Volvo Trucks vám správné nastavení geometrie ušetří 2,5 % pohonných hmot.

Špatná geometrie snižuje životnost pneu

Při měření hloubky dezénu je řada řidičů překvapená. Na jedné pneu se totiž naměřené hodnoty mohou podstatně lišit. A to bez ohledu na to, jestli jezdíte na značkových pneu, nebo používáte levné pneu budgetových značek. Nerovnoměrné opotřebení pneumatiky způsobuje špatná geometrie náprav. Pneu musíte vyměnit za nové, i když na některých místech hloubka dezénu vyhovuje povolenému limitu. Neseřízením kol tedy zbytečně zkracujete životnost pneu.

Servisujte pravidelně

Pneuservis byste měli navštívit minimálně jednou za rok. Odborníci však doporučují absolvovat pravidelnou kontrolu 2 x ročně. Nejlépe na jaře a na podzim po přezutí pneumatik. Návštěvu odborného pneuservisu neodkládejte ani v případě, kdy volant táhne do strany nebo když přejedete větší nerovnost. Včasnou návštěvou servisu můžete zabránit předčasnému opotřebení pneu.