Správnou péči prodloužíte pneumatikám život a ušetříte

19.05.2022

Častá výměna pneumatik je citelným zásahem do vašeho rozpočtu. Lámete si hlavu, proč jiným vydrží roky, zatímco vám poslouží sotva dvě sezóny? Problém obvykle není v jejich kvalitě. Životnost pneumatik snižuje nevhodný styl jízdy, ale i špatné skladování. Přečtěte si, jakou péči pneumatiky potřebují. Odmění se vám desítkami tisíc bezpečně najetých kilometrů.  

Kde uložit pneu ke spánku?

Po zimě či létě přichází čas vyřešit zásadní otázku: Kde uskladnit pneumatiky do další sezóny? První volbou bývá sklep, garáž nebo zahradní domek. Nejlepším místem pro skladování jsou suché a větrané prostory s mírnou teplotou. Naopak nevhodné je skladování venku či na balkoně. Horko, chlad, přímý sluneční svit, déšť či dokonce mráz životnost pneumatik výrazně sníží.

Co nemají pneumatiky rády?

V blízkosti uskladněných pneumatik byste neměli ukládat chemikálie, rozpouštědla ani ostré předměty. Nesvědčí jim také uložení poblíž zdrojů ozónu, jako jsou elektrické motory, transformátory či svářečky.

Co více můžete udělat?

Jakmile sundáte pláště ze svého vozu, označte je podle pozice. Další sezónu můžete vyměnit jejich pořadí (zleva doprava nebo zepředu dozadu). Pokud budete pneumatiky na nápravách střídat, vyvážíte jejich opotřebení. Po demontáži omyjte a osušte disky. Zabráníte tím vzniku koroze. Nakonec před dalším použitím pneumatiky nezapomeňte zkontrolovat správnou hustotu.

10 let a dost?

A jak je to s maximální životností zachovalých pneu? Můžete na starých pneumatikách brázdit silnice bez obav o svou bezpečnost? Podle výrobců je hraniční stáří 10 let. Po té době ztrácí pneumatiky své vlastnosti, a tím se stávají méně bezpečné. Opatrní proto buďte i v případě starých rezerv, které vozíte v kufru svého auta. I když hloubka dezénu splňuje všechny limity, po 10 letech pneu na každý pád vyměňte za nové.

Je značka zárukou delší životnosti?

Čeští řidiči ještě stále věří, že jsou značkové pneu zárukou kvality i delší životnosti. Na špičce prodejů jsou stále pneumatiky Continental, Michelin, Dunlop, Goodyear či Nokian. Ve skutečnosti je rozdíl mezi značkovými a neznačkovými pneumatikami minimální. Veškeré pneu, které se v Česku prodávají, musí splňovat jednotné normy kvality. Připlácet několik stovek či tisíc za značku se v dnešní době opravdu nevyplatí. Se správnou péčí vám i levné pneu poslouží dlouhá léta.