Správné vyvážení pneumatik šetří vaši peněženku

19.05.2022

Pokud nejsou v pořádku kola a pneumatiky, při jízdě to poznáte. Zhoršují se jízdní vlastnosti, vůz špatně zatáčí, prodlužuje se brzdná dráha, nebo se dokonce objevují vibrace volantu. To vše má vliv na vaši bezpečnost na silnicích. Trpí také podvozek a rapidně se snižuje životnost pneu. Za častou výměnu pneumatik a opravy v autoservisu můžete zaplatit tisíce. Přitom stačí málo. Nechte si pravidelně kontrolovat vyvážení kol, geometrii a tlak v pneu.  

Poznáte špatné vyvážení kol?

Kolo může na silnici poskakovat, anebo vibrovat. Vibrace se poté přenáší dále do vozidla. Drobné odchylky od správných hodnot při jízdě ani nepoznáte. Přesto vibrace prochází podvozkovou částí, kde poškozují tlumiče, ložiska, čepy a silentbloky. Náklady za opravy poškozených dílů se mohou vyšplhat do desetitisíců. V neposlední řadě se také rychleji opotřebovávají pneu. Při výraznějších odchylkách ve vyvážení kol už vibruje i volant, anebo se chvěje celé vozidlo. Vibrace se objevují především ve vyšších rychlostech nad 70 km/h.

Vyvážení pneu ovlivní chování vozu

Všimli jste si, že se váš vůz při řízení chová jinak? Jízda na nevyvážených pneu není pohodlná ani bezpečná. Zhoršují se jízdní vlastnosti a chování vozidla při zatáčení. Prodloužit se může také brzdná dráha. Pokud si všimnete podobných změn, neodkládejte návštěvu servisu.

Jak často navštívit pneuservis?

Kola nechte vyvážit v pneuservisu minimálně jednou za rok nebo jednou za 10 000 kilometrů. Ideální je však kontrola 2x ročně při každém přezutí pneu. Spolu s vyvážením pneumatik si nechte zkontrolovat také geometrii kol. Neméně důležitá je také pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. Pár stovek, které necháte v pneuservisu, vám ušetří tisíce. Opravy podvozku a častý nákup nových pneu nepatří mezi levné záležitosti.