Opravit nebo vyměnit? Kdy se vyplatí oprava pneu?

19.05.2022

Defekt pneumatiky se může přihodit kdykoliv a kdekoliv. Pokud nemáte peníze na rozdávání, nejspíš si položíte zásadní otázku - vyplatí se pneu opravit? O tom rozhoduje více faktorů. Pojďte se s námi na téma opravy pneumatik podívat z blízka. Až vás na silnicích překvapí píchlá pneu, hned budete vědět, co máte dělat.

Jak postupovat při defektu pneu?

Pokud zjistíte, že jste píchli, a z pneu uniká vzduch, ihned zastavte u krajnice nebo v odstavném pruhu. S píchlou pneu byste stejně daleko nedojeli, proč tedy zbytečně riskovat bezpečnost? Poškozenou pneumatiku vyměňte za rezervu, nebo se obraťte na asistenční službu. Ve výhodě jsou řidiči, kteří jezdí na run-flat pneumatikách. Díky jejich dojezdové vlastnosti nejspíš zvládnou dorazit do nejbližšího pneuservisu. Na druhou stranu nevýhodou run-flat pneumatik je fakt, že se nedají opravit.

Opravit nebo vyměnit?

S poškozenou pneumatikou zamiřte co nejdříve do pneuservisu. Odborníci zhodnotí rozsah škody a poradí, jestli je pneumatiku možné opravit. Včasnou návštěvu servismanů nepodceňujte. Drobné poškození někdy odhalíte až při pravidelné kontrole tlaku v pneumatikách. Pokud byste ale na poškozené a podhuštěné pneu dále jezdili, mohou se narušit další části pláště a škoda bude závažnější. Možná vás také napadne použít speciální sprej na opravu pneu. To ale nedoporučujeme. Poslouží sice jako nouzové dočasné řešení, ale později může snížit účinnost opravy v pneuservisu.

Někdy je poškození pláště tak rozsáhlé, že je pneumatiku potřeba vyměnit za novou. Anebo je oprava pneu drahá a nevyplatí se. Pokud pneu nemůžete opravit levně, vsaďte raději na nákup nové pneu budgetových značek. V dnešní době jsou levné pneu stejně kvalitní jako pneu předních světových výrobců.

Jak snížit riziko defektu?

Kontrolujte pravidelně nahuštění pneumatik. Pokud jezdíte na podhuštěných pneu, riziko defektu se několikanásobně zvyšuje. Vyplatí se také pravidelná kontrola dezénu. Odstraňte ze vzorku všechny ostré předměty, které by pneumatiku mohly poškodit.

S opravou pneu či nákupem levných pneu vám rádi poradíme u na našich pobočkách.