Kdy přezout na letní pneumatiky?

19.05.2022
Kdy přezout ze zimních pneumatik na letní? O tom se mezi řidiči vedou vášnivé debaty. Jedni radí přezout hned jak se oteplí. Jiní vyčkávají minimálně do 1. dubna, kdy končí zákonná povinnost používat zimní pneumatiky. A další dojíždí zimní pneu ještě v létě. Co je ale správné z hlediska bezpečnosti, komfortu jízdy a životnosti pneu?  

Rozhoduje teplota

Pokud teploměr ukazuje několik dní za sebou hodnoty nad 7 °C a meteorologové nehlásí další ochlazení, můžete bez obav přezout. Čekat déle nemá smysl. Zimní pneumatiky při vyšších teplotách měknou a ztrácí své vlastnosti.

Jak se ale rozhodnout v případě, kdy teploty kolísají? Pokud vyjíždíte na silnice brzy ráno, večer nebo v noci, kdy ještě teplota klesá k bodu mrazu, s výměnou počkejte. Na letních pneu byste nebyli v bezpečí. Rozdíl mezi zimními a letními pneu při jízdě zaručeně poznáte.

5 důvodů, proč přezout na letní pneu

Povinnost přezout na letní pneumatiky zákon neřeší. Přesto pro vás máme argumenty, které vás přesvědčí, abyste v sezóně přezuli.

Pokud vyrazíte v létě na silnici se zimních pneu,

  • brzdná dráha vozu se prodlouží až o 20 %

  • zvýší se spotřeba paliva až o 10 %

  • pneu se rychleji opotřebí a sjedou

  • sníží se přilnavost a vozidlo se bude hůře ovládat

  • zvýší se hlučnost

Nešetřete na nepravém místě

Máte zrovna hluboko do kapsy a přemýšlíte, že z úsporných důvodů dojezdíte zimní pneu v létě? Máme lepší nápad. Pořiďte si raději bazarové pneu, nebo protektory. Ušetříte majlant a přitom neohrozíte svou bezpečnost na silnicích. Několik stovek ušetříte také nákupem nových pneu méně známých značek. Kvalitou směle konkurují prémiovým výrobkům, a přitom vás nezruinují. Mrkněte na nejlevnější pneumatiky z naší nabídky.

TIP: Kdy přezout na letní pneumatiky už víte. Přečtěte si také, kdy přezout na zimní pneu.