Kdy je správný čas přezout pneu a proč měníme pneumatiky dle sezóny?

19.05.2022

Pneumatiky vás musí podržet za každého počasí. V létě musí zdolat vysoké teploty, na jaře a na podzim vydatné srážky, v zimě naopak sníh a námrazu. Proto mají letní a zimní pneu rozdílnou strukturu, složení gumy a dezén běhounu. Tím se nejlépe přizpůsobí sezónnímu počasí a situaci na silnicích.    

Kdy přezout na letní pneu?

Ukazuje váš teploměr už několik dní teplotu nad 7 °C? Pokud už meteorologové nehlásí ochlazení, můžete přezout na letní pneumatiky. Buďte ale opatrní na ranní nebo večerní mrazíky a přezutí neuspěchejte. Naopak pří teplém počasí s výměnou pneu dlouho neotálejte. Někteří řidiči sice na zimních pneu jezdí po celý rok, má to však své ale... Zimní pneumatiky se vyrábí z měkčí směsi, a proto mají na suchých a teplých silnicích vyšší spotřebu a horší jízdní vlastnosti. Prodlužuje se také brzdná dráha, a to až o desítky procent. V neposlední řadě musíte počítat také s větší hlučností.

Kdy přezout na zimní pneu?

V období od 1. listopadu do 31. března musíte mít podle zákona na svém voze zimní pneumatiky. Ale pouze v tom případě, že silnici pokrývá souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Rozmary počasí ale nemůžete dopředu předvídat. Pneu proto doporučujeme přezout, když teplota dlouhodobě klesne pod 8 °C. V našich klimatických podmínkách to bývá zhruba na přelomu října a listopadu. Pokud byste pneu nepřezuli a porušili zákon, hrozí vám pokuta až 2 000 Kč. Ještě větší malér vás postihne v případě nehody. Pokud budete bourat na letních pneu, pojišťovna vám pravděpodobně odmítne uhradit plnou náhradu škody z vaší pojistky. Opatrní buďte také na minimální hloubku dezénu, která je u zimních pneu nejméně 4 mm, u letních 1,6 mm.

Existuje pohodlnější řešení?

Už jste slyšeli o celoročních pneumatikách? Na svém autě je můžete mít po celý rok, bez ohledu na sezónu. Odpadají starosti s přezouváním, dlouhé čekání v pneuservise... přesto Češi těmto univerzálním pneumatikám zatím příliš nevěří. V našich sněhových podmínkách je ale můžeme vřele doporučit. Silnice jsou v Česku udržované a sjízdné po celou zimu. Pokud tedy nebydlíte v podhorských oblastech, kde bývá na silnicích spousta sněhu, ve městě vám celoroční pneu udělají dobrou službu. Zvládnete s nimi i příležitostnou sněhovou kalamitu. Stačí jen ubrat nohu z plynu.