Jak přezout pneu svépomocí?

19.05.2022

S příchodem jara a podzimu čeká na většinu řidičů výměna pneumatik. Pokud vám nechybí zručnost, čas a nářadí, můžete si sezónní pneu obout sami. Důležité je znát a dodržovat základní pravidla.    

Co budete potřebovat?

Mezi váš nepostradatelný arzenál bude určitě patřit sada pneumatik na discích, zvedák, křížový klíč na kola. Hodit se bude také hadr a ochranné rukavice.

Návod krok za krokem

  • Příprava a kontrola

Než se pustíte do samotné výměny, zkontrolujte stav pneumatik. Nejsou nikde viditelné praskliny, boule či průrazy? Odpovídá hloubka dezénu zákonným limitům? Pokud jsou pneu v bezvadném stavu, můžete se pustit do práce.

  • Sundání kol

Zvedák vsuňte pod auto na straně, na které chcete kolo sundat. Každé auto má předem určené místo, kam je zvedák vhodné umístit. Pokud si nejste jistí, zapátrejte v manuálu k vozu. Předtím, než vůz nadzvednete, povolte pomocí křížového klíče šrouby zhruba o půl otáčky. Poté můžete auto zvednout a pohodlně odšroubovat celé kolo.

  • Nasazení pneu a kontrola

Ještě než pneumatiku vyměníte, zkontrolujte stav brzdového obložení, pružin a hadiček. Pokud je vše v pořádku, nasaďte pneu na osu kola a našroubujte šrouby. Aby se po sezóně dobře povolovaly, doporučujeme šrouby promazat olejem ve spreji. Šrouby na zvedáku utahujte do kříže tak, aby se kolo neviklalo. Pevné dotažení proveďte až když je vůz na zemi. Nakonec zkontrolujte, že jsou všechny pneu dobře utažené a mají správný tlak.

Bezpečnost na prvním místě

Při každé výměně mějte na paměti, že právě pneumatiky drží váš vůz na silnici. Jestli pneumatiky na voze nesedí nebo jsou špatně vyvážené, neprodleně navštivte pneuservis. Ušetřit za každou cenu není v tomto případě rozhodně na místě. Pokud vás odrazují vysoké ceny služeb nebo dlouhé čekání, kontaktujte naše spolehlivé pneuservisní partnery. Nabízí kompletní přezutí vozu s vyvážením disků od 400 Kč. Přezují vás na počkání a bez předchozího objednání.