Energetické štítky na pneumatikách: co vám napoví?

19.05.2022

Kupujete nové pneu a přemýšlíte, jak vybrat ty nejlepší? Srovnáváte značky, ceny a dokonce i energetické štítky? K čemu vlastně energetický štítek slouží a co vám napoví o vlastnostech pneumatiky?

Povinnost označit pneu energetickým štítkem mají výrobci od listopadu 2012. Výjimkou jsou protektory, rezervní, závodní aj. speciální pneu, na které se tento zákon nevztahuje. Na jaké parametry se tato prověrka zaměřuje?

Přilnavost na mokrém povrchu

Tento parametr se zaměřuje na délku brzdné dráhy v závislosti na přilnavosti pneu na mokré vozovce. U osobního auta může být rozdíl mezi každou kategorií v 80kilometrové rychlosti zhruba 3-6 metrů. Mezi kategorií A-E tak může být za určitých podmínek rozdíl brzdné dráhy až 15 m.

Hlučnost

Vnější hluk vydávaný pneumatikou se vyjadřuje v decibelech. Čím více polí je zatmaveno, tím je pneumatika pro své okolí hlučnější. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší kategorií však lidským uchem téměř nezaznamenáte. Celkovou hlučnost ovlivňuje spíše typ vozidla a styl jízdy.

Valivý odpor

Valivý odpor úzce souvisí se spotřebou paliva. Čím je nižší, tím menší je spotřeba paliva. Valivý odpor je vyjádřen v kategoriích A až E. Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi je zhruba 0,1-0,15 l/100 km, což se na celkové spotřebě příliš neprojeví. I zde platí, že spotřebu paliva ovlivňuje především typ vozidla a styl jízdy.